خانه / Vip / شرایط ازدواج

شرایط ازدواج

شرایط ازدواج آیینی است که طی آداب و رسوم خاص هر کشور یا منطقه ، نوعی پیوند زناشویی در بین زن و مرد ایجاد میکند و به تشکیل خانواده بعد از باغ تالار منجر میگردد.

به بیان ساده تر ، شرایط ازدواج نوعی پیمان مقدس است که به واسطه آن زن و مرد هم پیمان میشوند که به یک دیگر وفادار و متعهد بمانند. از مهم ترین ویژگی های ازدواج میتوان به قانون مند بودن آن اشاره کرد . یعنی پس از جاری شدن پیمان ازدواج بین طرفین ، از لحاظ قوانین عرفی ، قوانین شرعی و قوانین مدنی همراه و شریک یک دیگر در زنگی هستند و در برابر زندگی مشترکی که با هم ساخته اند متعهد و مسئولند یا به عبارتی دیگر ، “من” آنها تبدیل به “ما” میگردد.

متاسفانه بسیاری از دختران و پسران صرف رسیدن به بلوغ جنسی تصور می‌کنند که می‌توانند شریک زندگی خود را انتخاب کنند خصوصا اگراین رابطه توام با عشقی رمانتیک باشد بسیار فریبنده خواهد بود اما حقیقت چیز دیگریست و شخصی که بتوان گفت آماده شرایط ازدواج است باید به بلوغ هفت گانه : اجتماعی ، اقتصادی ، روانی ، عاطفی ،  جسمانی ، اخلاقی و در نهایت جنسی رسیده باشد تا بتواند پایه های یک زندگی مشترک موفق را بنا نهاد.

شرایط ازدواج
شرایط ازدواج

تاریخچه ازدواج کردن و متعهد شدن بین زن و مرد تقریبا با بوجود آمدن اولین انسانها روی کره زمین برابر است اما شرایط و نحوه ازدواج به خصوص در ایران در طول زمان همواره دستخوش تغییرات بسیار زیاد و بنیادینی شده است . در گذشته ای نه چندان دور ، کسانی که قرار بود با هم شرایط ازدواج کنند ، تا ساعاتی قبل از برگزاری مراسم یکدیگر را نمیدیدند ! چه بسا که اجرای این مدل از ازدواج هم اکنون هم در برخی از مناطق مرسوم باشد، اما در حال حاضر اوضاع برای جمعیت قالب کشور متفاوت است .

آشنایی قببل از ازدواج از چالش بر انگیز ترین امور در خصوص ازدواج است ، بنا به تعاریف آشنایی قبل از شرایط ازدواج به معنی فرایند تبادل اطلاعات و عواطف بین دو نفر از جنس مقابل به منظور تصمیم گیری برای ازدواج است معمولا بهترین زمان برای این نوع آشنایی ، از نظر روان شناسان 3 الی 6 ماه معین شده است. زمان کمتر از این دامنه زمانی منجر به عدم شناخت کافی و مدت زمان بیشتر جهت آشنایی ، در نهایت میتواند باعث ایجاد وابستگی عاطفی کاذب و غیر منطقی شود.

اما به غیر از تغییر در نحوه آشنایی دختر و پسر ، چیز های دیگری هم هست که تغییر یافته باشد که از جمله آنها نحوه برگزاری مراسم ازدواج است! مراسم شرایط ازدواج ، از یک مراسم سنتی و کم هزینه جهت معرفی عضو جدید خانواده به آشنایان و جشن گرفتن پیوند زناشویی بین دو عروس و داماد ، تبدیل به یک مراسم بسیار تشریفاتی و پر از هزینه شده است ، هزینه هایی مانند هزینه لباس و آرایش و جهیزیه عروس، هزینه های مربوط به تالار عروسی ، آتلیه عکاسی ، سرو غذا ، آتلیه و.. که هر روز بر قیمت آنها افزوده میشود باعث شده برگزاری مراسم ازدواج برای برخی از اقشار جامعه تبدیل به رویا شود!

متاسفانه با اینکه امر شرایط ازدواج نسبت به سالهای گذشته از لحاظ علمی پیشرفت های بسزایی داشته و انواع آموزش ها قبل از ازدواج به زوج ها داده میشود، اما در برخی از شهر های کشور، آمار نا امید کننده ثبت 60 مورد طلاق از هر 100 ازدواج موجود است که موضوعی حائز اهمیت و غیر قابل چشم پوشی است . در هر صورت ، امید است با تمهیدات اندیشیده شده از سوی دولت این آمار کاهش پیدا کند .

4.0
درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (2 رای)

حتما ببینید

مراسم عروسی

مراسم عروسی تا به حال به اين فکر کرده ايد که در طول عمرتان با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *