خانه / Vip / جهیزیه عروس جدید

جهیزیه عروس جدید

جهیزیه عروس جدید از قديمي ترين رسومات و تشريفات قبل از ازدواج در مکان باغ تالار که امروزه تبديل به امري هزينه بر براي خانواده عروس خانم ها شده تا آنجا که براي تهيه جهيزيه اي به اصطلاح آبرومند هزينه هاي چند ده مليوني را متحمل ميشوند! قدمت اهداي جهيزيه به عروس و داماد تقريبا برابر با قدمت برگزاري مراسم ازدواج برابر است . در قديمي ترين اسناد ثبت شده مربوط به ازدواج ، ردپاي جهيزيه مشاهده ميشود. طي رسم و رسومات مربوط به جهيزيه خانواده عروس موظفند پول يا اثاثه منزل را به تازه عروس و داماد براي شروع زندگي اهدا کنند.
به عنوان ساده ترين تعريف جهاز يا جهیزیه عروس جدید را ميتوان کمکي از طرف خانواده عروس ، از جنس لوازم و مايحتاج زندگي مشترک از تلوزيون و لوستر گرفته تا ست مسواک و خمير دندان عروس داماد دانست که براي شروع زندگي به عروس و داماد هديه داده ميشود ! جهاز عروس در ايران معمولا سرويس کامل اثاثيه مورد نياز براي زوجين است و پروسه خريد جهیزیه عروس جدید معمولا پس از عقد زوجين آغاز ميشود و تا زمان رفتن عروس و داماد زير سقف مشترک ادامه دار خواهد بود .

جهیزیه عروس جدید
جهیزیه عروس جدید

معمولا عروس خانم ها چک ليست بلند بالايي از وسايل ضروري و گاهاً غير ضروري! مورد نياز خود تهيه ميکنند و پس از مراسم عقد خريد جهاز را آغاز ميکنند. به عنوان يک دامنه قيمتي ، در شرايط امروز قيمت يک جهيزيه معمولي و تنها براي خريد ساده ترين اثاثه منزل از 50 مليون تومان آغاز و تا هزينه هاي نجومي براي جهيزيه هاي لوکس برآورد ميشود.

از مراسم حاشيه اي که در دنباله جهیزیه عروس جدید ايجاد شده ميتوان به مراسم جهاز بران يا جهاز چيني عروس اشاره کرد. قدمت اين مراسم ها به چندين سال پيش ميرسد به طوري که در گذشته چندين نفر جهت حمل جهاز عروس به همراه چند مطرب اجير ميشدند تا لوازم و جهیزیه عروس جدید را با هنر نمايي به منزل تازه عروس ببرند ، از طرفي خانواده عروس و داماد موظف بودند قبل از رسيدن مطربان خانه را آب و جارو کنند تا خانه براي عروس و داماد ، به اصطلاح شگون داشته باشد! همچنين داماد هم پس از دريافت ليست کاملي از مايهتاج زندگي به نقاره زن ها و مطربان انعام ميداد تا شروع زندگي مشترکشان با برکت همراه گردد . البته اين رسم و رسوم مانند بقيه رسم و رسومات از شکل اصيل و واقعي خود دور شده اند اما همچنان بسياري از خانواده ها اين مراسم را به شکلي متفاوت اجرا ميکنند .


از ست کامل وسايل برقي و سرويس هاي مختلف آشپزي و انواع سرويس هاي خواب گرفته تا لبنيات و گوشت و مرغ براي مصرف چند ماه عروس و داماد بخشي از جهیزیه عروس جدید شمرده ميشوند که معمولا در مراسم جهاز چيني عروس به شکيل ترين شکل ممکن در خانه نو عروس و داماد چيده ميشود و براي خانواده همسر به نمايش گذاشته ميشود.

اين مراسم به تازگي انقدر رواج پيدا کرده که خانواده ها به شرکت هاي خدماتي و ديزاينر ها هزينه اي پرداخت ميکنند تا جهاز عروس را به شکل حرفه اي تزيين کرده و در خانه نو عروس بچينند تا لوازم تازه خريداري شده بيشتر در معرض ديد باشند!
اگرچه خريد جهيزيه امروزه از شکل قديمي و اصيل خود دور شده و از هدف اصلي خود که کمک به خانواده نوپا بود دور شده و بيشتر جنبه چشم و هم چشمي و افراطي دارد و کوهي از هزينه ها را براي خانواده ها ايجاد ميکند ، اما در هر صورت از هر جنبه اي که به جهیزیه عروس جدید نگاه کنيم باعث برداشته شدن باري از شانه تازه عروس و داماد براي تشکيل زندگي مشترک ميشود و همين مسئله براي پوشاندن تمامي نقد هاي وارده راجب افراط در زمينه جهيزيه کافيست!

  • 5%
    - 5%
5%
درحال ارسال
امتیاز کاربر 5 (1 رای)

حتما ببینید

شرایط ازدواج

شرایط ازدواج آیینی است که طی آداب و رسوم خاص هر کشور یا منطقه ، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *